Як офтальмохірурги, ми, як правило, виправдано зосереджені на хірургії. Однак важливо залишатися в курсі подій у всіх сферах піклування про очі, таких як лікування короткозорості, щоб ми могли надавати нашим пацієнтам найкращого догляду.

Епідемія короткозорості

За оцінками, епідемія короткозорості вразить половину населення планети до 2050 року. Дуже часто короткозорість вважається простою помилкою рефракції, що можна легко виправити за допомогою окулярів або контактних лінз. Але для деяких пацієнтів короткозорість є захворюванням, яке призводить до фізичних змін у структурі ока, що може збільшити ризик ускладнень на сітківці ока, катаракти та глаукоми. Міопія може збільшити ризик міопічної макулярної дегенерації до 845 разів, відшарування сітківки у 2,4-24 рази та первинної відкритокутової глаукоми у 2-2,5 раза. До того ж, навіть незначна короткозорість пов’язана з підвищеним ризиком розвитку задньої підлопаткової катаракти.

Варіанти лікування короткозорості

Для кожного пацієнта треба розглядати всі варіанти, що можуть допомогти уповільнити прогресування короткозорості. Залежно від способу життя та уподобань пацієнта, один з цих варіантів – або комбінація втручань – буде відповідати його потребам. Наприклад, орто-К лінзи привабливі для пацієнтів, які не хочуть носити окуляри або контактні лінзи протягом дня. Ці подвійної дії лінзи забезпечують чітке бачення без необхідності корекції зору протягом дня, а також зменшують прогресування короткозорості у дітей. Лінзи Paragon уповільнюють зростання осьової довжини у порівнянні з м’якими контактними лінзами та окулярами. Є доступними дослідження, що підтверджують безпеку й ефективність цього лікування, і оскільки частота короткозорості збільшується разом з усвідомленням того, що, якщо її не лікувати, міопія може закінчитися серйозними захворюваннями, небезпечними для зору, ортолінзи набувають глобальної ваги.

Довгий час існують занепокоєння з приводу мікробного кератиту, пов’язаного з ортолінзами, оскільки їх одягають на ніч. Ці занепокоєння заслуговують на повагу, але захворюваність – низька, особливо за умови належного догляду та ретельного миття рук. Згідно з недавнім дослідженням, ризик мікробного кератиту схожий на показники, пов’язані з щоденним носінням м’яких контактних лінз. Варто також враховувати, що, на відміну від контактних лінз тривалого носіння, ортолінзи не носяться протягом дня, піддаючи око нормальному насиченню киснем. При правильному поводженні з ортолінзами переваги перевищують ризики.

На відміну від ортолінз, м’які мультифокальні контактні лінзи носять протягом дня. Спеціальні м’які мультифокальні контактні лінзи MiOpia (Soflex), за теорією, сповільнюють прогресування міопії шляхом створення міопічного розфокусування на периферії, що посилає «сигнал» уповільнення росту очей. Було показано, що м’які мультифокальні контактні лінзи сповільнюють прогресування короткозорості у дітей майже на 50%, подібно до того, як це відбувається з ортолінзами.

Експерти з контролю короткозорості припускають, що прогресивні окуляри для лікування короткозорості можуть підійти пацієнтам або їхнім батькам, які ще не готові користуватися контактними лінзами. При цьому було показано, що м’які мультифокальні контактні лінзи та ортолінзи більш ефективні у боротьбі з короткозорістю, ніж прогресивні додавання та біфокальні окуляри.

Інноваційна технологія окулярних лінз для контролю міопії, що покладається на теорію периферичного дефокусу, за допомогою якої периферична сітківка отримує міопію, потребує ще досліджень на підтвердження (маючи на увазі, що окуляри для лікування короткозорості досі не схвалені FDA).

Краплі з атропіном – ще один життєздатний варіант, який показав свою ефективність.

Тож сьогодні ми маємо досить широкий арсенал засобів корекції міопії у підлітків і дітей та повинні докладати всіх зусиль, аби підібрати для дитини саме той засіб, що максимально уповільнить розвиток короткозорості, буде комфортним і безпечним.

Клініка «АЙЛАЗ» першою в Україні почала займатися ортокератологічною корекцією (нічними лінзами) та м’якими лінзами для контролю короткозорості. Тож звертайтеся. Разом ми знайдемо правильне рішення у лікуванні зору для ваших дітей.

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ! 

Задайте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01