лікар-офтальмолог медичного центру «АЙЛАЗ»

Ковальов Андрій Андрійович

Подряпина на рогівці – одна з найбільш частих травм ока. Рогівка є прозорою передньою поверхнею ока. При травмуванні рогівки порушується цілісність епітелію рогівки – захисного зовнішнього шару. Це відкрита рана, куди може потрапити інфекція. Саме з цієї причини при підозрі на подряпину рогівки важливо відразу звернутися за медичною допомогою.

Як виникають подряпини на рогівці?

Пошкодити рогівку простіше простого. Отримати подряпину можна від будь-якого, навіть найменшого предмета, або в процесі цілком нешкідливої діяльності. Можна подряпатися об гілку куща, аркуш паперу, пензлик для макіяжу. Ваше око може постраждати під час спортивної гри, або гри з домашнім улюбленцем, та й просто ви можете невдало почухати очі.

Це може бути навіть несправжня травма: просто в око потрапив пісок, пил та інші дрібні частинки. Імовірність отримати подряпину на рогівці зростає, якщо ви страждаєте від сухості очей, а особливо якщо ви регулярно прокидаєтеся з відчуттям сухості в очах. Якщо очі страждають від нестачі вологості під час сну, рогівка може прилипнути до повік.

Симптоми подряпини на рогівці

При травматизації рогівки ви відчуєте різкий дискомфорт, очі почервоніють і стануть дуже чутливі до світла. Очі починають дуже сильно сльозитися, вас не покидатиме відчуття, що в око щось потрапило. Деякі люди скаржаться на те, що у них починає боліти голова або з'являється тупий біль в оці, та виникають проблеми із зором. Може початися нервовий тик, відчуватися нудота.

Отже, якщо ви підозрюєте, що поранили рогівку та відчуваєте деякі з цих симптомів – вам пора за терміновою медичною допомогою.

Чим загрожує подряпина на рогівці?

Якщо ви відчуваєте, що в око щось потрапило, ви інстинктивно починаєте терти око, але робити так не варто – ви збільшите проблему, якщо чужорідне тіло все ще в оці. У рану потрапляють бактерії та може початися запальний процес, зростає ризик отримати інфекційне захворювання.

Ще одна погана порада при попаданні смітинки в око – промити очі проточною або бутильованої водою. Це шкідливо та небезпечно для здоров'я. У будь-якій, у тому числі бутильованій воді, живуть мікроорганізми, наприклад, такі як Acanthamoeba.

Якщо ці амеби потрапляють в око, та ще й з подряпаною рогівкою, може розвинутися дуже серйозне захворювання з загрозою втрати зору. Так що краще промивати очі стерильним фізіологічним розчином для промивання очей або багатоцільовим розчином для контактних лінз. Якщо ви промили очі, але симптоми не пройшли, тоді варто звернутися до фахівця.

Для діагностування подряпини на рогівці лікар закапає вам в очі спеціальні знеболюючі краплі, щоб можна було провести діагностику на відкритому оці. Інший вид очних крапель допоможе доктору оцінити ступінь стирання при огляді ока синім світлом і під особливим мікроскопом, що називається щілинною лампою.

З ока береться мазок на посів, щоб виявити наявність інфекції.

Як лікувати подряпину на рогівці?

Лікування залежить від тяжкості травми та причини, що її викликала. Якщо подряпина дрібна, тоді лікар випише вам змащувальні краплі без консервантів. Такі краплі зволожують поверхню ока та гарантують комфорт у той час, як око буде гоїтися природним шляхом.

В особливих випадках використовують бандажні контактні лінзи. Такі лінзи продаються тільки за рецептом і використовуються разом з краплями. Ці лінзи забезпечують знеболюючий ефект і прискорюють процес загоєння.

Як захистити рогівку ока від появи подряпин?

Дбайливе ставлення до очей – ось найголовніший запобіжний засіб, що допоможе вберегти рогівку від пошкодження.

При проведенні будівельних, зварювальних робіт не забувайте вдягати захисні або запобіжні окуляри. Якщо при проведенні робіт утворюються дрібні частинки, або іскри, очі вимагають особливо ретельного захисту. Захисні окуляри можуть стати в нагоді також при заняттях спортом, проведенні робіт на вулиці (стрижка трави), використанні електроінструментів.

Дуже важливо правильно користуватися контактними лінзами. Потрібно знати, протягом якого періоду часу їх можна носити, як доглядати, які розчини використовувати, а також як їх утилізувати. Офтальмолог дасть вам необхідні поради з приводу того, як використовувати лінзи без шкоди для здоров'я.

У разі, коли рогівка стирається внаслідок сухості очей, варто отримати консультацію офтальмолога. Він підкаже, як правильно та якими засобами варто підтримувати зволоженість очей.

Джерело: https://www.allaboutvision.com/conditions/corneal-abrasion.htm – «Садна на рогівці: як лікувати подряпане око», автор – Емі Хеллем; рецензія від Джона Румпакіса, OD, MBA.

МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ!

Задайте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: +38(044) 364 10 01