лікар-офтальмолог медичного центру АЙЛАЗ

Цаберяба Ганна Володимирівна

Мейбомієві залози – це крихітні сальні залози, що розташовані на краю повік (які торкаються один одного, коли очі закриті). Ці залози виділяють масляний секрет, що покриває поверхню наших очей та утримує водний компонент наших сліз від випаровування (висихання). Разом водяний шар і масляний шар становлять два з трьох шарів, що складають сльозову плівку.

Сльозова плівка відповідає за змащування та трофіку (живлення), в першу чергу рогівки, а також зберігає поверхню наших очей здоровою; це впливає на те, як ми бачимо. Якщо шар води або масляний шар зменшений, або він поганої якості, ми можемо мати симптоми подразнення та/або помутніння зору.

Що таке дисфункція мейбомієвих залоз (ДМЗ)?

Дисфункція мейбомієвих залоз (ДМЗ) належать до стану, коли залози не виділяють достатньої кількості масла або коли масло, що вони виділяють, є неякісним. Часто отвори мейбомієвих проток закорковуються так, що з них виділяється менше масла. Масло, що виходить з залоз, може бути зернистим або «неякісним» – таким, яке може викликати роздратування.

ДМЗ – дуже поширений стан. На ранніх стадіях часто перебігає безсимптомно, але, якщо його не лікувати, ДМЗ може викликати або посилити симптоми сухого ока та запалення повік. Виділення із сальних залоз блокується згущеним секретом. Постійно закорковані залози з часом не здатні виділяти масло, що призводить до стійких змін у слізній плівці та сухості очей.

Симптоми включають:

 • печіння;
 • свербіж;
 • сухість;
 • сльозотечу;
 • світлочутливість;
 • почервоніння очей;
 • відчуття стороннього тіла;
 • халязіон/ячмінь;
 • періодичну розмитість зору.

Чинники розвитку ДМЗ:

 • вік. Чим старша людина стає, тим збільшується ризик розвитку сухості очей і порушення функції мейбомієвих залоз. Дослідження, проведене серед 233 людей (середній вік 63 роки), показало, що 59% мали хоча б одну ознаку ДМЗ;
 • важливу роль відіграє також етнічне походження. Дослідження показали, що до 69% населення Азії в Таїланді, Японії та Китаї мають дисфункцію мейбомієвих залоз.  Для порівняння, лише до 20% неіспаномовних білих у США та Австралії мають ДМЗ;
 • макіяж очей є ще однією причиною розвитку ДМЗ. Підводка та інші складові макіяжу можуть закоркувати отвори мейбомієвих залоз. Це особливо виражено, якщо ви не ретельно очищуєте повіки перед сном;
 • носіння контактних лінз може посилити дисфункцію мейбомієвих залоз.  Дослідження показали, що носіння контактних лінз пов'язане зі змінами мейбомієвих залоз, і ці зміни зберігаються протягом шести місяців після припинення використання контактних лінз.

Як виявляється ДМЗ?

Симптоми дисфункції мейбомієвих залоз майже такі ж, як і при синдромі сухого ока. Тільки офтальмолог може точно сказати, чи є у вас ДМЗ.

Простий спосіб, який ваш лікар може використати для виявлення ДМЗ – це натиснути на повіку, що призводить до виділення вмісту мейбомієвих залоз.   Кваліфікований фахівець за допомогою цієї простої процедури може визначити, чи є у вас дисфункція мейбомієвих залоз.

Оскільки ця дисфункція впливає на стабільність слізної плівки, ваш офтальмолог також може перевірити її якість і стабільність (за допомогою визначення часу розриву слізної плівки), а також кількість продукції водного компонента сльози.

Лікування дисфункції мейбомієвих залоз

Важливо виявити причину цього захворювання та, якщо змога, усунути її.

Поширеним методом лікування ДМЗ є накладення теплих компресів на повіки з подальшим масажем повік. Мета цього лікування – розблокувати отвори мейбомієвих залоз і покращити виділення секрету. Ви також можете використовувати «теплові мішечки», що спеціально розроблені для цього стану.

Для швидшого позитивного результату може бути застосована спеціальна процедура – зондування мейбомієвих залоз, суть якої в механічному очищенні закоркованих залоз і відновленні евакуації секрету залоз.

На додаток до вищесказаного, пацієнтам варто доповнити свій раціон жирами омега-3. Омега-3 жирні кислоти покращують якість і консистенцію олії, що виробляється мейбомієвими залозами.

До інших сучасних методів лікування відносять:

 • LipiFlow – подає тепло на повіки, щоб розплавити відкладення в мейбомієвих залозах. Одночасно надає імпульсний тиск на повіку, щоб відкрити та виділити вміст залоз;
 • Systane iLux – має світлодіодне джерело тепла, яке нагріває внутрішню та зовнішню поверхню повік, щоб розплавити відкладення, які заважають евакуації секрету мейбомієвих залоз;
 • TearCare – складається з одноразових клейових нагрівальних пластирів, що наносяться на зовнішні повіки. Латки з'єднуються за допомогою кабелю з невеликим багаторазовим ручним нагрівальним пристроєм;
 • Intense pulsed light (IPL) – подає інтенсивні імпульси видимого та інфрачервоного світла на повіки. Таке лікування зменшує запалення повік, що викликає затикання мейбомієвих залоз;
 • Blephex – видаляє біоплівку, що викликає запалення, яка може утворитися на повіках. Саме ця біоплівка викликає затикання мейбомієвих залоз.

Джерела

МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ! 

Задайте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01