лікар-офтальмолог вищої категорії медичного центру АЙЛАЗ

Савинець Тетяна Володимирівна

Зараз ми з вами живемо в епоху вселюдного захоплення різними девайсами, і наші очі дуже страждають від того, що ми, не знаючи міри, витріщаємося в екрани, які випромінюють не найкорисніше світло. Здавалося б, можна розв’язати цю проблему, використовуючи спеціальні режими освітлення, наприклад нічний режим або темну тему оформлення. У цьому випадку екран світить не так яскраво, плюс до цього зменшений рівень синього світла. Все це має знижувати навантаження на очі. Але, на жаль, цей режим не завжди ефективний і, до того, може викликати навіть серйозні проблеми з очима.

Розгляньмо питання детальніше: які плюси цих налаштувань і чим такий режим може бути корисним для зору.

Що таке нічний режим?

Режим відключення яскравості екрану може носити різні назви – «темна тема», «темний режим», «нічний режим», «режим затемнення». Це коли значки світлі, а саме тло – темне. Нам звичніше сприймати темний текст на світлому або білому тлі.

У налаштуваннях користувач може змінити фон на темний, а літери – на світлі. Така інтровертована кольорова схема застосовується для всього інтерфейсу вашого пристрою, у тому числі додатків.

Якщо ви не можете знайти у своєму девайсі подібну опцію, ймовірно, вона просто по-іншому називається, або ваш телефон вже застарів і такий режим не передбачається зовсім.

Найцікавіше, раніше на комп'ютерах букви були світлі, а тло – темне, що було зумовлено конструкцією монітора. Це можна побачити, коли дивишся фільми 90-х: чорний екран і зелені рядки. У старих моніторах на електронно-променевій трубці електрони «бомбардують» екран, покритий спеціальним люмінесцентним шаром, і цей шар світився під дією такого бомбардування.

У чому переваги нічного режиму?

Темна тема має безліч незаперечних переваг: вона економить заряд батареї, зменшується кількість відблисків і знижується рівень небезпечного синього світла, про яке зараз так багато говорять.

  • Отже, перевага №1 – зменшення витрати заряду

Це означає, що телефон потрібно заряджати рідше. Тепер заряду акумулятора вистачить на 30% довше. Також зменшити витрати споживаної енергії можна, зробивши менш яскравим підсвічування екрану.

  • Зменшення негативного впливу синього світла

Про те, яке шкідливе синє світло, говорять усі кому не ліньки, хоча насправді вчені ще не з'ясували до ладу, чи таке вже шкідливе це світло. Люди списують на це шкідливе «свічення» і головний біль, і сухість в очах, і погіршення зору. Але довели вчені лише те, що синє світло шкідливе для сну. Точніше, воно збиває правильні режими сну. Саме тому рекомендується відкласти телефон та інші девайси задовго до того, як вирушаєте до ліжка. Зараз на багатьох пристроях є фільтр синього світла, а в деяких гаджетах його можна зменшити в налаштуваннях. Такі фільтри та можливості налаштування оцінять ті, хто бажає захистити свої очі та сон, але темна тема для багатьох занадто незвична.

  • Зменшення яскравості екрану

Коли ви користуєтеся телефоном у темну пору доби, то помічаєте, як сильно дратує це яскраве світло. Змініть тему на темну, і ваші очі скажуть «дякую». Ви помітите, як відблисків стане менше. Ще один варіант – зменшити яскравість екрану. Це також ефективна стратегія проти зайвого виблискування.

Чи корисний нічний режим для очей?

При використанні темної теми для смартфона та інших пристроїв варто пам'ятати, що це насамперед питання комфорту, а не здоров'я ваших очей. У темряві зіниці розширюються – те саме відбувається, коли ви переходите в нічний режим. Але при розширених зіницях очам важче фокусуватися на картинці. Уявіть собі фотоапарат – менша діафрагма дає більшу різкість, за тим самим принципом працює й око. Ось тому багато хто скаржиться на те, що при нічному режимі на телефоні доводиться занадто напружувати очі. І це правда.

Також труднощі відчувають ті, хто має діагноз «короткозорість» чи «астигматизм». Такі люди навколо картинок і літер бачать ореоли, через що шрифт може здаватися тривимірним та стає важко читати, текст здається розмитим. Ореоли найчастіше можна побачити саме при використанні темних тем. Отже, якщо ви страждаєте від вищезгаданих дефектів зору, вам варто відмовитися від нічного режиму на користь фільтрів від синього світла та зменшення яскравості екрану.

Найголовніше, якщо ви відчуваєте дискомфорт від екрана, слід перевірити зір і стан очей – записатися на діагностику зору. Тільки вирішивши основні проблеми з очима, ви зможете зробити комфортним користування пристроями, а нічний режим і темні теми будуть лише допоміжними елементами. До речі, якщо ви збираєтеся міняти окуляри, то попросіть оптику поставити вам спеціальні лінзи із захистом від синього світла.

МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ! 

Задайте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01