лікар-офтальмолог вищої категорії медичного центру АЙЛАЗ

Поплавець Олена Володимирівна

Амбліопія – це функціональне зниження гостроти зору нижче рівня вікової норми, що виникло внаслідок порушення передачі та сприйняття адекватного зображення. На амбліопію страждає від 1 до 4% загальної популяції. Наприклад, Періс Хілтон страждає так званим синдромом «ледачого ока». Амбліопію необхідно розділяти на первинні та вторинні види.

За якість зору у людини відповідає центральна зона сітківки та розвиток цього відділу починається лише після появи дитини на світ. Одним із серйозних відхилень від норми є амбліопія (цей стан також називається в народі «ледачим оком»). Важливо розуміти, що самостійно захворювання не проходить і лікування амбліопії у дітей має бути розпочато якомога раніше. Розглянемо, що слід відносити до первинних видів амбліопії:

 • рефракційна амбліопія, яка виникає у дітей у результаті своєчасно коригованих окулярами аметропій (порушень рефракції), що перешкоджають розвитку дитячого зору;
 • дисбінокулярна амбліопія, в основі якої лежить порушення бінокулярного зору, що виникає в результаті косоокості та несвоєчасного призначення або неналежного виконання оклюзійного режиму (носіння пов’язки, заслінки на одному з очей);
 • дисбінокулярна амбліопія виникає на оці, що косить;
 • анізометрична амбліопія – можлива в тому випадку, якщо різниця в гостроті зору між очима перевищує три діоптрії;
 • змішана амбліопія є комбінацією рефракційної та дисбінокулярної амбліопії на оці, що косить;
 • істерична амбліопія, при якій причиною зниження гостроти зору є порушення діяльності центральної нервової системи. Істерична амбліопія розвивається після психологічної травми, що проявляється різким зниженням зору, іноді до псевдоамаврозу («псевдосліпота») у поєднанні з порушенням рефлексів зіниці.

До вторинних видів амбліопії відносяться:

 • обскураційна амбліопія, що виникає в результаті патології органу зору, що перешкоджає попаданню зображення на сітківку. Найчастішими причинами є вроджена або набута в ранньому дитячому віці катаракта та птоз верхньої повіки. Також до розвитку обскураційної амбліопії можуть призвести вроджені чи набуті порушення прозорості провідних середовищ (рогівки, кришталика, склоподібного тіла);
 • при неврогенній амбліопії причинами можуть розглядатися будь-які захворювання зорового нерва (неврити, застійні диски тощо);
 • при макулопатичній амбліопії знижений зір відзначається після перенесеного захворювання центральної та парацентральної зони сітківки;
 • ністагмічна амбліопія виникає на тлі ністагму (мимовільні коливальні рухи очей високої частоти), найчастіше маятникоподібної або змішаної форми.

При комбінованій амбліопії діє сукупність перерахованих вище причин.

Симптоми амбліопії:

 • поганий зір в одному або обох очах;
 • відхилення убік або закриття одного ока під час читання чи перегляду телевізора;
 • косоокість;
 • поворот чи нахил голови при погляді на предмет інтересу.

Важливо!

Зверніть увагу, що діти дуже рідко скаржаться на поганий зір. Вони легко адаптуються до будь-якого порушення зору. Від батьків потрібна гарна спостережливість, щоб виявити у дітей можливі проблеми.

Діагностика амбліопії

Слід пам’ятати, що не кожне зниження гостроти зору слід розглядати як амбліопію, особливо це стосується пацієнтів дитячого віку.

Такі методи обстеження допоможуть встановити правильний діагноз:

 • візометрія,
 • рефрактометрія,
 • визначення стану окорухової системи,
 • визначення фіксації,
 • інструментальні методи дослідження органу зору.

У клініці «АЙЛАЗ» є всі умови для проведення діагностики та лікування амбліопії. Лікування амбліопії у нас можливе як консервативними, так і оперативними методами. Консервативні методи лікування включають проведення оптичної корекції та плеоптики.

Оптична корекція

За наявності у пацієнта амбліопії, що супроводжує аметропію, постійна корекція окулярами або корекція контактними лінзами є обов’язковою умовою. Контактна корекція можлива у будь-яких випадках, оскільки цей вид оптичної корекції дає якісніше реалістичне зображення. У випадках великих анізометропій, коли очкова корекція часто не переноситься, контактна корекція є незамінною.

Плеоптика

Плеоптика – система методів, спрямована на лікування амбліопії за допомогою апаратних і комп’ютерних методів стимуляції сітківки. Одним із традиційних та основних методів плеоптичного лікування є оклюзія (виключення з акту зору найчастіше провідного ока). Вимкнення кращого ока може проводитися за допомогою пов’язки (у дуже маленьких дітей), заклеювання, заслінки до окулярів або спеціальних оклюдорів, що кріпляться на оправі до окулярів.

Хірургічне лікування амбліопії

Хірургічне лікування амбліопії проводиться при вродженій катаракті, повному птозі та може бути потрібно при косоокості, ністагмі, помутнінні рогівки. При повній уродженій катаракті операція повинна проводитися у перші місяці життя. Але хірургічні методи не розв’язують проблему амбліопії, а лише «підготовляють ґрунт» до її подальшого лікування. В післяопераційному періоді також показані стандартні плеоптичні заходи.

Слід зазначити, що людський зоровий апарат удосконалюється до 12 років, тому необхідно проводити лікування амбліопії у дітей до цього віку. Пізніше практично неможливо навчити мозок «бачити» за допомогою слабкого ока, тобто лікування амбліопії стає безперспективним.

Як профілактика цієї патології рекомендується проведення регулярного обстеження дошкільнят. Якщо у сімейному анамнезі були випадки слабкого зору, косоокості або інші захворювання зорових органів, то слід обов’язково відвідувати офтальмолога та дотримуватися порад лікаря. Слідкуйте за нашими сімейними програмами та заощаджуйте свій час і ресурси!

 МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ! 

Задайте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01