лікар-офтальмолог медичного центру «АЙЛАЗ»

Жупан Дана Богданівна

Топічні препарати слід розглядати як другу лінію лікування пацієнтів з алергічним кон’юнктивітом.

Щороку сезон алергії приводить велику кількість пацієнтів із червоними, сверблячими та сльозоточивими очима до офтальмологів. Після проведення огляду за допомогою щілинної лампи та отримання відповідей на кілька професійних запитань лікар ставить діагноз «алергічний кон’юнктивіт».

Для лікування цього захворювання використовуються різні методи: холодні компреси, безрецептурні краплі, такі як кетотифен (Alcon) та олопатадин (Alcon), і рецептурні антигістамінні препарати або стабілізатори опасистих клітин. Якщо симптоми пацієнта мають системний характер (крім очного дискомфорту), можна також запропонувати безрецептурні пероральні препарати, такі як Лоратадин (Claritin; Bayer) та Цетиризин (Zyrtec; Johnson and Johnson).

Якщо цих препаратів недостатньо та симптоми пацієнта здаються важчими, ніж зазвичай, використовуються топічні кортикостероїди як друга лінія лікування. Вони ефективно діють на алергічні симптоми, але існує також ризик несприятливих побічних ефектів. Дослідження показали, що тривале застосування кортикостероїдів може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску, катаракти, погіршення загоєння ран та підвищення ризику мікробних інфекцій.

У зв’язку з цим виникають питання:

1) чи слід використовувати кортикостероїди як другу лінію лікування пацієнтів з тяжким алергічним кон’юнктивітом?

2) чи є найкращий варіант боротьби з запаленням при атопічному кератокон’юнктивіті (AKК), весняному кератокон’юнктивіті (ВКК) та інших захворюваннях?

Циклоспоринові розчини

Розчини циклоспорину А – популярні топічні засоби для лікування хвороби сухого ока, схвалені FDA (управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів). Вони служать імуномодуляторами, що пригнічують проліферацію CD4 Т-лімфоцитів шляхом інгібування експресії рецептора інтерлейкіну-2. Концентрація CsA (циклоспорину А) у цих розчинах може становити від 0,05 до 2%, при цьому найбільш широко використовуються Restasis (Allergan, компанія AbbVie) і Cequa (Sun Ophthalmics). Концентрація CsA в Restasis становить 0,05%, а в Cequa – 0,09%.

Також було показано, що CsA пригнічує активацію опасистих клітин та еозинофілів, що вкрай важливо для лікування запалення, спричиненого алергією. Таке використання CsA не за призначенням ефективне, оскільки воно спрямоване на медіатори, що відповідають за очні алергічні реакції, такі як сльозотеча, свербіж і світлобоязнь.

Завдяки винятковій безпеці, CsA добре переноситься при лікуванні алергічного кон’юнктивіту. Тривале застосування CsA не пов’язане з побічними ефектами тривалого застосування стероїдів.

Крім того, у пацієнтів, які отримували 0,05% CsA, спостерігалося значне покращення гіперемії кон’юнктиви, потовщення краю повіки, кон’юнктивальних сосочків і дефіциту слізної плівки. Пацієнти відзначали зменшення таких симптомів, як свербіж, сльозотеча, світлобоязнь і загальний дискомфорт.

Серед різних типів алергічного кон’юнктивіту АКК є одним із найбільш виснажливих і важковиліковних через хронічний перебіг. Топічний 0,05% CsA був використаний для успішного лікування ознак і симптомів АКК без побічних ефектів.

Для пацієнтів, які потребують стероїди через важкі симптоми алергічного кон’юнктивіту, CsA є ефективним засобом, що, як показали численні дослідження, знижує стероїдну залежність.

Близько 30% пацієнтів, які приймали топічні кортикостероїди, припинили їх використання протягом 1 місяця після початку лікування 0,1% CsA, це дозволяє припустити, що стероїди можна скоротити, якщо пацієнт переносить CsA.

Висновок

Отже, наступного разу, коли пацієнт прийде з симптомами алергічного кон’юнктивіту, рекомендується розглянути розчини CsA, такі як Restasis та Cequa як терапію другої лінії. Це дозволить обмежити призначення топічних кортикостероїдів при симптомах алергії.

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ! 

Поставте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01