лікар-офтальмолог медичного центру «АЙЛАЗ»

Домашенко Марина Валеріївна

 

Занадто сильний вплив синього світла від екранів під час перегляду соцмереж у вечірній час може порушити природний цикл сну нашого організму, відомий як циркадний ритм. Світло уповільнює вироблення мелатоніну – гормону сну – в нашому організмі. Для більш спокійного сну рекомендовано:

 • встановити пристрої в нічний або темний режим увечері. Цей параметр зменшує яскравість екрану, а його теплі кольори менш імовірно зведуть ваш організм з пантелику, подумавши, що зараз день;
 • уникайте використання екранів за одну-дві години до сну.

Якщо ви думаєте, що спеціальні окуляри можуть захистити ваші очі від екрану телефону, то це не зовсім так. Ось чому:

 • синє світло від гаджетів не призведе до захворювань очей. Це правда, що надмірний вплив синього світла та ультрафіолетових сонячних променів може підвищити ризик захворювання очей, але невелика кількість синього світла, що надходить від екранів девайсів, не нашкодить нашим очам;
 • сон можна покращити без спеціальних окулярів. Вам не потрібно витрачати додаткові гроші на окуляри з синім світлом, щоб покращити сон – просто зменшить вечірній час перед екраном і переведіть пристрої в нічний режим;
 • цифрове напруження очей не спричинене синім світлом. Симптоми цифрового напруження очей пов’язані з тим, як ми використовуємо цифрові пристрої, а не з синім світлом, що виходить із них.

Напруження очей від соцмереж

Гаджети не зашкодять вашим очам назавжди, АЛЕ тривале користування ними може спричинити проблеми. Люди по-різному відчувають напругу очей, симптоми можуть включати:

 • сухість очей;
 • нечіткий зір;
 • сльозотечу;
 • головний біль.

Причина нашого відчуття цифрового напруження очей полягає в тому, що ми менше кліпаємо, коли дивимося на свої пристрої. Зазвичай люди кліпають приблизно 15 разів на хвилину, але ця «частота кліпання» скорочується вдвічі, коли вони дивляться на екрани або займаються іншою роботою (наприклад, читанням).

То що робити, щоб зменшити напругу очей?

 • Робіть часті перерви, користуючись правилом «20-20-20». Кожні 20 хвилин відводьте погляд від екрана та дивіться на об’єкт на відстані 20 метрів принаймні 20 секунд. Це дає вашим очам можливість перезавантажитися та відновитися.
 • Використовуйте штучні сльози, щоб зволожити очі, коли відчуваєте сухість.
 • Тримайте дистанцію.Сядьте на відстані приблизно 50-60 сантиметрів або на відстані витягнутої руки від екрану та відрегулюйте його висоту так, щоб дивитися на нього трохи вниз.
 • Понизьте яскравість і відблиски. Пристрої з глянцевими екранами можуть спричиняти відблиски. Щоб зменшити відблиски, подумайте про матовий екранний фільтр для вашого пристрою. Налаштування яскравості та контрастності екрану й зменшення освітлення поблизу екрану також може допомогти зменшити напругу очей.
 • Носіть окуляри. Якщо ви носите контактні лінзи, ви вже знаєте, що вони можуть посилити сухість і подразнення очей. Щоб зменшити ці симптоми, спробуйте носити окуляри під час тривалої роботи за комп’ютером.

Екранний час для дітей

Більшість батьків маленьких дітей стикаються з питанням, скільки часу їм можна приділяти екрану. Хоча існує багато вагомих причин обмежувати час перед екраном, корисно знати, що немає жодних доказів того, що використання екрана шкодить очам дітей або їх системі зору, яка розвивається.

Але є дослідження, що пов’язують збільшення часу, проведеного маленькими дітьми за екраном, з іншими проблемами зі здоров’ям, такими як:

 • розлади, пов’язані з увагою. Дослідження, проведене в Канаді, показало, що діти, які проводять понад дві години екранного часу на день, у вісім разів частіше страждають від синдрому порушення активності та уваги, ніж ті, хто проводить менше часу перед екраном;
 • ожиріння. Занадто багато часу перед екраном означає, що менше часу витрачається на прогулянки на свіжому повітрі та може збільшити ризик дитячого ожиріння;
 • міопія (короткозорість). Статистика показує, що більше часу, проведеного за іграми та діяльністю на свіжому повітрі в ранньому дитинстві, може уповільнити прогресування короткозорості. Якщо короткозорість вашої дитини вже почала розвиватися, в пригоді стануть нові технології контролю короткозорості у дітей і підлітків.

Хоча ми не маємо чітких рекомендацій щодо тривалості екранного часу для дітей, Американська академія педіатрії рекомендує:

 • дітям заборонено проводити час перед екраном, поки їм не виповниться 2 роки;
 • не більше однієї години часу перед екраном для дітей віком від 2 до 5 років. Це дає більше часу для інших видів діяльності, що є основними для фізичного та інтелектуального розвитку дитини.

Важливо! В цей непростий для України час нам хочеться бути у курсі всіх новин, і це нормально. Але відкладайте Фейсбук, Інстаграм, Телеграм-канали за 2 години перед сном. Це збереже ваші очі та емоційне здоров’я. Споживайте інформацію дозовано, нам ще разом святкувати перемогу!

Щодо YouTube, то ви можете слухати деяких спікерів без відеосупроводу, тобто у форматі аудіо. Адаптуйте себе до того, щоб сприймати частину інформації у своєму житті через подкасти. Це допоможе розвантажити очі та залишити вас в необхідному потоці інформації!

 

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ! 

Поставте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01