лікар-офтальмолог вищої категорії медичного центру «АЙЛАЗ»

Савинець Тетяна Володимирівна

Трансплантація рогівки або кератопластика – це операція з заміни частини рогівки тканиною рогівки від донора. Рогівка – прозора куполоподібна поверхня ока. Світло потрапляє в око через рогівку. Ми проаналізували дані Американської асоціації очних банків за 2022 рік і виявили, що за останній рік було виконано майже 80 000 трансплантацій рогівки по всьому світу. З 1961 року понад 2 мільйони людей повернули зір завдяки трансплантації рогівки.

Для чого виконується трансплантація рогівки?

Трансплантація рогівки найчастіше використовується для відновлення зору людини з пошкодженою рогівкою. Трансплантація рогівки також може полегшити біль або інші симптоми, пов’язані із захворюваннями рогівки.

Умови, за яких може бути доцільно виконувати трансплантацію рогівки, включають:

 • рогівку, що випинається назовні та називається кератоконусом;
 • дистрофію Фукса, генетичний стан;
 • витончення або розрив рогівки;
 • рубці на рогівці, викликані інфекцією або травмою;
 • набряк рогівки;
 • виразки рогівки, що не піддаються медикаментозному лікуванню;
 • ускладнення, спричинені попередніми операціями на очах.

Як виконується операція?

Трансплантація рогівки повністю або частково видаляє хвору рогівку та замінює її здоровою донорською тканиною. Тип процедури, що порекомендує ваш хірург, залежить від стану ваших очей.

Типи операцій з трансплантації рогівки:

 • наскрізна кератопластика. Ця операція передбачає пересадку рогівки на повну товщину. Ваш хірург розрізає всю товщину нерівної або хворої рогівки, щоб видалити невеликий диск тканини рогівки розміром з ґудзик. В отвір поміщається донорська рогівка, вирізана за розміром. Потім ваш хірург накладає шви, щоб зберегти нову рогівку на місці;
 • ендотеліальна кератопластика. Існує два типи ендотеліальної кератопластики, й обидва видаляють хвору тканину із задніх шарів рогівки. Ці шари включають ендотелій і шар тканини, що називається десцеметовою мембраною, яка прикріплена до ендотелію. Донорська тканина замінює вилучену;
 • передня пластинчаста кератопластика. Два різні методи передньої пластинчастої кератопластики видаляють хвору тканину з передніх шарів рогівки, включаючи епітелій і строму. При цьому вони залишають задній ендотеліальний шар на місці. Глибина пошкодження рогівки визначає, який метод вам підійде;
 • пересадка штучної рогівки. Якщо ви не маєте права на трансплантацію рогівки за допомогою донорської рогівки, ви можете отримати штучну рогівку. Ця операція відома як кератопротезування.

Рогівки, що використовуються для трансплантації, беруться від людей, які померли. Рогівки людей, які померли з невідомих причин, не використовуються. Також не використовуються рогівки людей, які раніше перенесли операцію на очах, очні захворювання або певні стани, наприклад захворювання, що передаються від однієї людини до іншої. На відміну від людей, яким потрібні такі органи, як печінка та нирки, люди, що мають потребу у трансплантації рогівки, не потребують підбору тканин.

Сучасна офтальмологія розвивається та відкриває все більше шансів для лікування мільйонам пацієнтів по всьому світу. Пишаємося можливістю змінювати життя людей на краще та давати надію навіть у складних випадках. Звертайтеся до спеціалістів офтальмологічної клініки «АЙЛАЗ» для професійного лікування та для того, щоб запевнитися, що ви зробили все можливе для збереження або відновлення зору.

 

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ! 

Поставте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01