лікар-офтальмолог медичного центру «АЙЛАЗ»

Зябченко Наталія Василівна

Пінгвекула та птеригіум – це новоутворення на кон’юнктиві ока. Кон’юнктива – прозора слизова оболонка, що покриває білу частину ока.

Пінгвекула виглядає як наріст на кон’юнктиві жовтуватого кольору. Зазвичай вона розташовується на кон’юнктиві зі сторони носа, але може з’явитися й з іншого боку. Пінгвекула може містити відкладення білка, жиру або кальцію. Птеригіум – це розростання тканини кон’юнктиви з назальної сторони, що має більше кровоносних судин, ніж в нормі, та може починатися як пінгвекула, але виглядає як криловидна плівка.

Птеригіум може залишатися маленьким або збільшуватися в розмірах та покривати частину рогівки. Коли це трапляється, зір погіршується.

Вважається, що і пінгвекула і птеригіум викликані поєднанням негативного впливу ультрафіолетового світла від сонця, вітру та пилу.

Ось кілька способів, як уникнути появи пінгвекули та птеригіуму:

  • носіть протисонцеві окуляри, щоб захистити очі від ультрафіолетового випромінювання (такі ви завжди можете професійно придбати в «АЙЛАЗ Оптиці»);
  • захищайте очі від пилу, надягаючи захист;
  • використовуйте штучні сльози при сухості в очах.

Симптоми пінгвекули та птеригіуму можуть варіюватися від легких до важких. Вони включають:

  • почервоніння та набряк кон’юнктиви, переважно при зростанні крилоподібної плівки;  жовта пляма або шишка на білку ока (склері);
  • відчуття сухості в очах, свербіж, печія в очах або відчуття «ніби пісок в оці»;
  • нечіткий зір.

Лікування

У багатьох випадках пінгвекула та птеригіум не потребують лікування. Однак, якщо ваші очі відчувають дискомфорт або погіршується зір, вам може знадобитися лікування.

Краплі для зволоження очей можуть допомогти зняти подразнення від пінгвекули. Вони також допомагають позбутися дратівливого відчуття сухості в очах, ніби вам щось потрапило в око. Якщо пінгвекула викликає почервоніння та набряк очей, лікар може призначити стероїдні очні краплі. Зазвичай очні краплі можуть полегшити будь-який дискомфорт від пінгвекули, а хірургічне втручання, як правило, не рекомендується або не потрібне.

Отже, офтальмолог може лікувати дискомфорт, почервоніння або набряк птеригіуму за допомогою зволожувальних або стероїдних очних крапель. Проте, якщо крилоподібна плівка зростає настільки, що викликає проблеми, офтальмолог порекомендує операцію з її видалення. Після видалення птеригіуму офтальмохірург може трансплантувати на уражену ділянку спеціальне біопокриття або слизову оболонку. Ця техніка допомагає зменшити ймовірність того, що птеригіум відросте знову.

Найкращий спосіб вберегтися від повторної появи пінгвекулу та птеригіуму – уникати сонячного світла, сухості в очах та пилу. Бережіть себе! 

 

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ! 

Поставте питання лікарю-офтальмологу 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua 

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01