лікар-офтальмолог медичного центру «АЙЛАЗ»
Зябченко Наталія Василівна
Офтальмолог – другий лікар після ендокринолога, у якого мають спостерігатися пацієнти з цукровим діабетом. Діабет є головною причиною втрати зору в Україні та Європі. Небезпека в тому, що хвороба б’є по очах повільно, довгий час не виявляючись. То ж як розпізнати ускладнення? Чи можна їх запобігти та вилікувати?
Як діабет впливає на зір
Отже, поступово хвороба може призводити до ураження очей. Тканини ока у діабетиків – у постійному кисневому голодуванні. Високий рівень вмісту глюкози у крові призводить до ураження кровоносних артерій, зокрема дрібних судин сітківки. Відбуваються крововиливи. Від крові, що накопичилася, утворюються рубці, що «обтяжують» сітківку. Може статися її відшарування, погіршення зору до повної сліпоти. Ураження сітківки ока у діабетиків називають діабетичною ретинопатією, або діабетом ока. На цю тему ми маємо окремі матеріали та публікації.
Симптоми діабету ока
Симптоми діабету ока можуть виявлятися лише тоді, коли захворювання вже перейшло у важку форму. На ранніх стадіях воно протікає безсимптомно, виявити його може лише офтальмолог на спеціальному устаткуванні. Щоб вчасно відстежувати всі зміни на сітківці, хворі на діабет повинні проходити діагностику зору щорічно.
Ознаки діабету ока:
- спотворення предметів;
- труднощі під час читання;
- пелена перед очима;
- біль у оці;
- «мушки»;
- порушення сприйняття кольору.
Якщо помітили один або кілька симптомів, це є привід для термінового звернення до офтальмологічної клініки!
Хто в зоні ризику?
- Люди з діабетом 1 та 2 типу. На більшу небезпеку наражають себе ті пацієнти, які відмовляються дотримуватися призначення лікарів щодо лікування діабету;
- діабетики з великим стажем. За підрахунками медиків, після 10 років життя з діабетом ознаки погіршення зору помічають у себе 75% пацієнтів;
- вагітні з цукровим діабетом. Під час вагітності діабетична ретинопатія може прогресувати.
Як лікувати сітківку ока при діабеті
Щоб діабетична ретинопатія не прогресувала, ми виконуємо лазерну коагуляцію сітківки. На сьогодні цей метод – найефективніший для лікування діабету ока та попередження сліпоти, перевірений нашою клінікою й досвідом спеціалістів. Він зміцнює сітківку та знижує ризик крововиливу.
Як проходить процедура
Наші хірурги лазером запаюють слабкі кровоносні судини. Процедура триває 10-40 хвилин. Вже за годину ми відпускаємо пацієнта додому. Залежно від тяжкості захворювання може знадобитися кілька сеансів. Вони проводяться з місячною перервою.
Якщо ж патологія стінок судин проявилася одного разу, вона може датися взнаки знову. Лазерна коагуляція сітківки допомагає уповільнити процес погіршення зору. Саме тому важливо не запускати хворобу, тримати її під контролем.
Профілактика діабетичної ретинопатії
Ретинопатія очей розвивається при діабеті не відразу. Її прояв безпосередньо залежить від тривалості діабету. За статистикою, через 20 років вона є практично у всіх діабетиків. Прості запобіжні заходи здатні відстрочити захворювання та підвищити якість життя.
Профілактика ретинопатії при діабеті:
- підтримання рівня глюкози;
- щорічне офтальмологічне обстеження;
- відмова від куріння;
- правильне харчування;
- фізична активність.
Пам’ятайте! Похід до офтальмолога – найкраща профілактика захворювань очей.
Що буде, якщо не лікувати діабет ока?
Діабетична ретинопатія – найпоширеніше ураження очей при діабеті. У запущеній формі хвороба може призвести до набряку центральної частини сітківки, макули, зниження зору та навіть до сліпоти. При цукровому діабеті можуть виникнути катаракта й глаукома. Регулярне офтальмологічне обстеження допоможе виявити захворювання на ранніх стадіях і зберегти зір!
Дізнайтеся про лікування діабетичної ретинопатії.
ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ!
Поставте питання лікарю-офтальмологу
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Клініка «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 364 10 01