Як діабет впливає на ваші очі

У вашому тілі дві ключові проблеми, що може спричинити діабет – це пошкодження нервів і кровоносних судин. Обидві ці проблеми можуть вплинути на ваші очі, та ваш очний огляд здатний допомогти виявити будь-які пошкодження.

Діабет вражає сітківку, що знаходиться у задній частині ока. Вона перетворює світлові сигнали в електричні. Ці сигнали проходять через зоровий нерв до мозку, який перетворює сигнали на зображення, що ви бачите. Частина сітківки, яка називається макулою, дозволяє чітко бачити дрібні деталі. Макула залежить від кровоносних судин у сітківці та за нею, щоб підтримувати її роботу.

З часом неконтрольований діабет може пошкодити ці кровоносні судини та викликати стан, що називається діабетичною ретинопатією. Цей вплив на функцію макули та зір може бути різним.

Люди з цукровим діабетом також більш схильні до розвитку глаукоми. Чим довше ви живете з діабетом, тим частіше зустрічається ця хвороба очей. Неконтрольований діабет є головним ризиком.

Глаукома виникає, коли в оці підвищується тиск. Додатковий тиск може пошкодити зоровий нерв, через що ваш зір поступово погіршиться. Зрештою ви можете повністю втратити зір.

Чим можуть допомогти регулярні огляди очей?

Щоб запобігти серйозній втраті зору внаслідок таких станів, як діабетична ретинопатія, дуже важливо проконсультуватися зі своїм офтальмологом, який може виявити ознаки пошкодження кровоносних судин, пов’язаних з оком.

Якщо у вас нещодавно діагностовано діабет, якомога швидше перевірте очі на наявність діабетичної ретинопатії. Результати цього обстеження визначать, які подальші обстеження або тести вам потрібно буде зробити. Затримка чи пропуск цього першого скринінгу може призвести до постійної втрати зору, якій можна було запобігти.

Не зволікайте, навіть якщо ваш зір здається гарним. У вас може не бути жодних симптомів діабетичної ретинопатії на ранніх стадіях. Вони можуть не проявлятися, доки стан не стане важким. Ось чому так важливо проходити скринінг відразу після того, як ви дізналися, що у вас діабет.

Як часто потрібно проходити огляд очей?

Оскільки у вас діабет, вам потрібен комплексний офтальмологічний огляд щороку в офтальмолога або оптометриста, який знає про очні проблеми людей з діабетом.

Дорослим із діабетом 1 типу рекомендується пройти огляд очей протягом 5 років після встановлення діагнозу, а потім перейти до щорічного огляду.

Приблизно 1 з 5 людей з діабетом 2 типу має певні проблеми з очима після встановлення діагнозу. Тому обстеження зору відразу після встановлення діагнозу діабету 2 типу є ключовим. Після цього ви будете проходити огляд очей щороку. Якщо ваші результати нормальні, офтальмологи можуть запропонувати проходити обстеження кожні 2 чи 3 роки.

Жінкам з діабетом, які завагітніли, знадобиться обстеження очей протягом першого триместру. Через рік після пологів вам також потрібно буде знову пройти обстеження. Поговоріть зі своїм окулістом про вплив вагітності на ваші очі.

Чого очікувати під час огляду очей

Перше, що потрібно знати про це обстеження, що воно безболісне та легко переноситься. Комплексне обстеження очей зазвичай включає такі тести:

  • перевірку гостроти зору. Вона визначає, наскільки чітко ви бачите. Ваш лікар попросить вас прочитати літери, розташовані вдалині, а потім поблизу;
  • тест поля зору. Тест перевіряє, наскільки добре ви бачите об’єкти, розташовані збоку, не рухаючи очима;
  • тест на роботу очних м’язів. Тест перевіряє можливі проблеми з м’язами навколо очних яблук. Ваш лікар рухає предметом, подібним до ручки, навколо, просячи вас стежити за ним лише очима;
  • тест відповіді зіниці. Тест перевіряє, як світло потрапляє у ваші очі. Лікар світить маленьким ліхтариком у ваші очі та спостерігає за реакцією ваших зіниць;
  • тонометричний тест. Тест вимірює тиск у ваших очах за допомогою приладу, що випускає смужку повітря у ваше око. Іноді лікар також може обережно торкнутися вашого ока спеціальним інструментом. Обидва методи безболісні;
  • розширення зіниць дозволить вашому офтальмологу перевірити наявність будь-яких проблем із внутрішніми частинами ока. Ваш лікар закапає вам в очі краплі, щоб розширити зіницю, пропускаючи більше світла в очі. Лікарю легше побачити сітківку, щоб перевірити наявність захворювань очей. Для дії крапель потрібно 30-60 хвилин.

Ключ до здоров’я очей – це регулярне та послідовне обстеження в офтальмолога й контроль за діабетом.

Дізнайтеся більше про лікування сітківки при діабеті.

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ!

Поставте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Офтальмологічний центр «АЙЛАЗ» www.ailas.com.ua

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 364 10 01